AWARDS

International Film Festival Manhattan 2020

Festival Director Awards
1) Best Student Film:
Nominees:
A)"Tuta (Lapdog)" Dir: Celina Makani, Nadyn Estacio (Philippines)
B)"Mum's Hairpins" Dir:Tatiana Federovskaya (Russian Federation)
C) "Blue Room Feelings" Dir: Ruka Azuma (Philippines)
Winner: “Mum’s Hairpins” Dir:Tatiana Federovskaya Russian Federation

2) Best Screenplay
Nominees:
A)"Kagitingan (Valor)" Writer: 1Lt Balaram Tamayo (Philippines)
B) "Into Gray" Writer: Andrew Froening (USA)
Winner: "Kagitingan (Valor) Writer 1Lt Balaram Tamayo (Philippines)

3) Best Cinematography
Nominees:
A)Shigeaki Kimura "The Menu For Tomorrow" (Japan)
B) Michael Schindegger "Ghost of a Chance" (USA / Austria)
Winner: Shigeaki Kimura “The Menu For Tomorrow” (Japan)

4) Best Music Video
A) “Are You Human” Dir: Michael Wiehart (USA)
B) “It Will Be Fine” Dir: Anna Berndt Artist Brix Schaumburg (Germany)
C) “Tsedung” Artist: Tenzin Tsering AKA “BHUCHUNG”, Dir: Tenzin Tsering “BHUCHUNG” and Karma Yeshi Namdak, (India | Tibet)
Winner: “Tsedung” Artist: Tenzin Tsering “BHUCHUNG”, Dir: Tenzin Tsering “BHUCHUNG” and Karma Yeshi Namdak (India | Tibet)

5) IFFM Most Popular (Highest Promo Views)
Winner: "Kagitingan (Valor) Writer 1Lt Balaram Tamayo (Philippines)

6) Best Actor Short
Nominees:
A) Teri Onor "Biyaheng Madilim (A Night's Journey)" (Philippines)
B) Michael Brantl "Walls" (USA)
Winner: Teri Onor "Biyaheng Madilim (A Night's Journey)" (Philippines)

7) Best Actress Short
Nominees:
A) Roberta Pazi "The Nightingale of the Sea" (Italy)
B) Scarlet Mendoza "Kulong The Lockdown Story" (Philippines)
Winner: Roberta Pazi "The Nightingale of the Sea" Italy

8) Best Director Short
Nominees:
Luisito Lagdameo Ignacio "Biyaheng Madilim (A Night's Journey)" (Philippines)
Casper Holtzen "Sorry We're Closed" (USA)
Winner: Luisito Lagdameo Ignacio "Biyaheng Madilim (A Night's Journey)" (Philippines)

9) Best Director Feature Film
Nominees:
Niki Iliev "Reunion" (Bulgaria)
Pradesh Unnikrishnan "Irumbu" (India)
Winner: Niki Iliev " Reunion' (Bulgaria)

10) Best Actor Feature Film
Nominees:
Maanav "Irumbu" (India)
Allen Dizon “Latay ( Battered Husband)” (Philippines)
Winner: Allen Dizon “Latay ( Battered Husband) (Philippines)

11) Best Actress Feature Film
Nominees:
A) Lovi Poe "Latay (Battered Husband)" (Philippines)
B) Hedy Wong "Take Out Girl" (USA)
C) Frances Lozada "Unspoken" (USA)
Winner: Lovi Poe "Latay (Battered Husband)" (Philippines)

12) Independent Achievement Award
All 4 are Co-Winners
A) "Sulyap (The Glance)" Dir Geraldo Jumawan Sherwin Compendio / Producer AVP and Bahandi Films (Philippines)
B) "Garbo (Pride) Dir: Alan Filoteo Producer: Filcor Multimedia Studio (Philippines)
C) "LOL" Dir: Mark Justine Aguillon Producer Click PH Production (Philippines / Macau)
D) "Blue Room Feelings" Dir: Ruka Azuma, Producer The Cramming Company (Philippines)

13) Gerry Balasta Advocacy Award
Winner: "We Are All In This Together" Dir: Daniel Troia, (USA)
--------------------
Jury Awards
Special Citation Awards
14) Jury Award Special Citation Creativity of Cinematic Vision:
Winner: Lenses Dir: Carlos Smith (Colombia)

15) Jury Award Honorary Citation for Performance in a Supporting Role
Winner: Liisa Linhem Eerie Fairy Tales (Estonia)

16) Jury Award Best Ensemble Acting Award Citation
Winner: Cast of “Take Out Girl” (USA)

----
Jury Awards

17) Jury Award Best Short Film:
Nominees:
A) “Fish Head” Director: Marcos Durian (USA)
B) “Lenses” Dir: Carlos Smith (Colombia)
C) "To Feel Your Broken Arms” Dir: Emilia Ruiz (Spain)
Winner: “Fish Head” Director: Marcos Durian (USA)

18) Jury Award Best Documentary
Nominees:
A) “In Paglayag A Sulu Story” Dir: Rhadem Morados (Philippines)
B) “Diagnosing Healthcare” Dir: Paul Roberts (USA)
Winner: “In Paglayag A Sulu Story” Dir: Rhadem Morados (Philippines)

19) Jury Award Best Performance (Male or Female, Short or Feature)
Nominees:
A) Snooky Serna "Latay (Battered Husband)" (Philippines)
B) Lovi Poe "Latay (Battered Husband)" (Philippines)
C) Allen Dizon "Latay (Battered Husband)" (Philippines)
D) Hedy Wong "Take Out Girl" (USA)
E) Ski Carr "Take Out Girl" (USA)
F) Liisa Linheim "Eerie Fairy Tales" (Estonia)
G) Madison Rojas "Fish Head" (USA)
Winner: Madison Rojas " Fish Head" (USA)

20) Jury Award Best Narrative USA
Nominees:
"Unspoken" Dir: Daryl Denner
"Take Out Girl" Dir: Hissoni Johnson
Winner: "Take Out Girl” Dir: Hissoni Johnson
Producer MJ Del Rosario, Hissoni Johnson and Hedy Wong

21) Jury Award Best Narrative Global
A) "Latay (Battered Husband) Dir: Ralston Jover (Philippines)
B) "Eerie Fairy Tales Dir: Mart Sander (Estonia)
Winner: "Latay ( Battered Husband) Dir: Ralston Jover (Philippines)

Lifetime Achievement Awardees:
22) Posthumous Award Lifetime Achievement Award for
Occupational Therapist Frontliner, Filmmaker and Co Founder of the International Film Festival Manhattan
Awardee: Gerry Balasta

23) Junior Lifetime Achievement Awardee:
Frontliner, Now Retired NYPD and Filmmaker
Awardee: Brian Pollock

24) Lifetime Achievement Awardee:
Veteran TV and Film Director
Awardee: Luisito Lagdameo Ignacio

----------------------------
Honorable Mentions
1) "Irumbu" Dir: Pradeesh Unnikrishnan (India)
2) "Unspoken" Dir: Daryl Denner (USA)
3) "Dolores" Dir: Bobby de Jesus (USA)
4) "History of the US with Professor Norman” Dir: Ben Morris (USA)
5) "New Endings" Dir: Diana Espinosa (USA)
6) "I'm Fine" Dir: Justine Ho (USA)
7) "Are You Human" Dir: Michael Wiehart (USA)
8) "Tuta (Lapdog)" Dir: Nadyn Estacio, Celina Makani (Philippines)
9) "It Will Be Fine" Dir: Anne Berndt (Germany)
10) "Sorry We're Closed" Dir: Casper Holtzen (USA)
11) "Ripple" Dir: Nachayka Vanterpool (USA)
12) "Sentir Tus Brazos Rotos (To Feel Your Broken Arms)" Dir: Emilia Ruiz (Spain)
13) "Kulong The Lockdown Story" Dir: Michael Daya (Philippines)
14) "Padayon (Keep Going)" Dir: Clanche Dayve Belleza (Philippines)
15) "How To Make Your Passion Project: Dir: Joseph Holmes (USA)
16) "You" Dir: Jess Carson (USA)
17) " The Healing" Dir: Papa Jean (USA)
18) "House Rules" Dir: Girard Tecson (USA)
19) "Zoe's Dumpling Crisis Dir: Ellen Rodnianski (USA)
20) " Anna" Dir: Dekel Berenson (UK)
21) "Sa Pag Uwi" Dir: Melchor Avila Berja (Philippines)
22) "Namnama En Lolang (Gransdmother's Hope)" Dir: Jonnie Lyn Dasalla (Philippines)
23) “TAMDIN: Story Behind The Lens” Dir: Norbu Tsering “NORTSE.PRODUCTION” (India,Tibet)
24) “Boss” Dir: Siraj Huda (USA)
25) “Ghost of a Chance” Dir: Manes Duerr (USA, Austria)

List of Awardees 2019

Additional Award for November 16 & 17, 2019
International Film Festival Manhattan Audience Awardees:
Feature Film: "Running For Freedom" Dir: James Castillo (USA)
Short Film: "Miss Concepcion" Dir: Emir Khan Bautista (Philippines)
1) Lifetime Achievement Award – Directing Joel Lamangan (Philippines)
2) Lifetime Achievement Award - Acting / Directing Cesar Montano (Philippines)
3) Best Student Film "Elon's Way" Dir: Julienne Roasa (Philippines)
4) Best Cinematography "We Need A Hero" DP: John Michael Lee (USA)
5) Best Music Video "A Dagger in Your Heart" Artist: Gail Banawis Dir: Ted Reyes (USA)
6) Best Music Video "Inside Out" Artist: Brix Shaumburg Dir: Mabel Winkler / Wilhelm van de LOO (Germany)
7) IFFM Most Popular "Inside Out" Video Promo of Brix Shaumburg (Germany)
8) Best Actor Short Film Cesar Montano "Heart For Victory" (Philippines)
9) Best Actress Short Film Amanda Troisi "Trovondola" (USA)
10) Best Short Film "Amor Falso" Dir: Mark Dela Cruz (Philippines)
11) Best Director Short Dir: Mauricio Zapata "Rattled" (USA)
12) Best Screenplay "Guerrero" Writer: Carlo Ortega Cuevas (Philippines)
13) Best Actor Ogie Alcasid "Kuya Wes" (Philippines)
14) Best Actress Gloria Romero "Rainbow Sunset" (Philippines)
15) Best Ensemble Acting Eddie Garcia, Tony Mabesa, Gloria Romero, Aiko Melendez, Tirso Cruz, Shido Roxas, Albie Casino, Ross Pesigan "Rainbow Sunset" (Philippines)
16) Best Director Igor Stephen Ragos "Nursery Rhyme of a Madman" (Canada)
17) Independent Achievement Award – Producing Vincent Veloso "Changelings Forlorn Lauren" (USA)
18) Best Feature Documentary "No Man Left Behind" Dir: Ella Mage (Philippines)
19) Best Feature Film USA "Bad Impulse" Dir/Prod: Michelle Danner (USA)
20) Best Feature Film Global "Rainbow Sunset" Producer: Harlene Bautista (Philippines)
21) IFFM Filmmaking Contest Best of the Best

Winner:
1) "Akap" Dir: Alain Davis Runners Up (USA)
2) "Dream" Dir: Jayson Pabalan (Philippines)
3) "Checklist” Dir: Mark Justine Aguillon (Philippines)
Special Prize 2 Week Scholarship from Film School Manila for February 2020
Alain Davis (USA) 2) Amanda Troisi (USA) 3) Brix Schaumburg (Germany)

International Film Festival Manhattan List of Awardees 2018

Honorable Mention:
Vincent Veloso “Suburban Sepulchre”
Linzi Martinez “Happy Healthy Stronger”
Mo Zapata “Lips”
Potri Ranka Manis “Mindanao”
Ricardo Catalan Jr “Reunion”
Ian Rowe “The Boy”
Ruru Madrid “ Magpakailanman – Takbo ng Buhay Ko”
Mariz Umali “I Witness – Behind The Banquet”
Winner IFFM NY Filmmaking Contest
4) Family Oriented Award “Laya” Dir: Arvin Belarmino
3) Advocacy Award “Kuya” Dir: Emir Khan Bautista PCCI
2) Best Collaboarative Award Dir: Cheska Paloma
1) Winner: IFFM NY Filmmaking Contest: “Disiotso” Dir: Mike Magat
1) Lifetime Achievement Awardee : Producing Ms Baby Go (Philippines)
2) Lifetime Achievement Awardee: Fashion Design Ms Vanny Tousignant (USA/Indonesia)
3) Best Student Film: “Kiss” Dir: Harlene Bautista (Philippines)
4) Best Production Design: “Chop Chop Blues” PD: Fritz Silorio (Philippines)
5) Best Cinematography: DP: Jameelah Rose Prado Lineses (Saudi Arabia)
6) Best Music Video: “The Emoji Song” (Music Video of Ben Rauch) Dir: Ada Valerich (USA)
7) IFFM Most Popular: “Who Am I” Dir: Mark Justine Aguillon (Philippines)
8) Best Screenplay “Ben’s Entanglement” Writer: Gerard Mendez
9) Best Editing “Off The Cuff” Editor: John Richardson
10) Best Short “Black Palette” Dir: Fritz Silorio (Philippines)
11) Best Actor Short “A Self Deluded Man” Actor: Borje Lunberg (Sweden)
12) Best Director Short “Public Service” Dir: Mark Dela Cruz (Philippines)
13) Best Actor: “Sekyu” Actor Allen Dizon (Philippines)
14) Best Actress “The Maid in London” Actress Andi Eigenmann (Philippines)
15) Best Ensemble Acting “One Nation Under God” Actors: Isaak Preseley, Kevin Sorbo, Antonio Sabato Jr. Alex Johnson (USA)
16) Best Director: “All She Wrote” Dir: Niki Iliev (Bulgaria)
17) Best Documentary “Revolution Selfie The Red Batallion” Dir: Steven de Castro (USA)
18) Best Feature USA “One Nation Under God” Producer Dawn Johnson, Jarred Coates (USA)
19) Best Feature Global “The Story About Love is” Dir: Max Croci (Italy)
20) Independent Achievement Award:
” Am-Amma “ Dir/Prod: Dexter Macaraeg (Philippines)
“Kadena” Dir: Arvin Belarmino Producers: Patsy Ferrer, Dan Masinsin (Philippines)

List of Awardees 2017

1) Lifetime Achievement Award in ActingChristopher de Leon (Philippines)
2) Lifetime Achievement Award in Event ProducingFernando Mendez (USA)
3) Best Student Film"Children in Suits" Dir: Samson T. Pojdl (USA)
4) IFFM Most Popular Film "Galit Na Aso" Dir: Ankit Rawat Actor Leon Miguel (India/Philippines)
5) Best Cinematography"Ocean Jet - Into the Storm" DP: Kai Waker (Russia)
6) Best Music Video"Can She Stay" (Dennis Sy Music Video) Dir: Daryl Denner (USA)
7) Best Short" A Prayer “ Dir: Diana Colmar - Espinosa (USA)
8). Best Short” Fate’s Tale “ Dir: Sadia Afrin (Bangladesh)
9) Best Actor Short John Richardson ” The Conflicted “ (USA)
10) Best Actor Short Actor Leon Miguel ” Galit Na Aso (India/Philippines)
11) Best Director Short Dir: Fritz Silorio “Fall Guy” (Philippines)
12) Best Actor Carlos Morales “Rolyo” (Philippines)
13) Best Actress Leticia Braga “Indigo Child” (Brazil)
14) Best Ensemble Acting Award "Across The Crescent Moon" (Philippines)Lead Actors: Christopher de Leon, Matteo Guidicelli, Dina Bonnevie, Sandy Andolong Gabby Concepcion, Joem Bascon
15) Independent Achievement Award Producers Ramon Roxas / Mike Magat “Sikreto sa Dilim” (Philippines)
16) Independent Achievement Award Producers Anthony Geathers / Lena Shockley (USA)
17) Best Director Sari Dalena / Kiri Dalena “The Guerilla is a Poet” (Philippines)
18) Best Documentary "Around The World in 80 Anthems" Dir: Gordon Michael Woolvett (Canada)
19) Best Feature USA "Wholly Broken" Dir: Tom Humbert (USA)
20) Best Feature Global "Across The Crescent Moon" Dir: Baby R. Nebrida (Philippines)

List of Winners
List of Awardees 2016

Honorable Mentions:
“Our Journey to Hijaz” Dir: Jameelah Lineses
“A Matter of Seconds” Dir: Mo Zapata...
“ Silence of the Ham” Dir: Sean Lynch
“Ella” Dir: Paula Romy Riemann
Actor Jake Mestre “Ekaj”
Actress Brigitte McBride “Gemini”
Actress Sheenah McBride “Gemini”
1) Life Time Achievement Award in Screenwriting Win Ricardo "Ricky" Lee (Philippines)
2) Outstanding Achievement in Popular Art Peter Marco (USA)
3) Best Student Film: “ The Equation “ Dir: Rhoda Joy Blaza (USA/Philippines)
4) Best FX “ The X Job” Dir: Gerard Mendez (USA)
5) Best Cinematography "Another Place" Dir: Ian Nsenga (Canada) Cinematographer/DP: Cliff Hokanson
6) Best Music Video “Exist” Kirby Assunto Music Video Dir: Director: Kurt D. Fick (USA/Philippines)
7) IFFM Most Popular “Magtanggol” Dir: Sigfreid Barros – Sanchez (Philippines)
8) Best Screenplay “Thicker Than Water” Dir/Screenplay by: Brynn Thayer (USA)
9) Best Short “ Lucky Jinx “ Dir: Giovanni Baldeserri (Philippines)
10) Best Actor Short “Redlights” Actor Leon Miguel (Philippines)
11) Best Director Short “ Licentious “ Dir: Daryl Denner (USA)
12) Best Actor “Ignacio de Loyola” Actor Andreas Munoz (Philippines / Spain)
13) Best Actress “ Siphayo” Actress Nathalie Hart (Philippines)
14) Best Ensemble Acting Cast of “Walang Take Two” (Philippines)
15) Best Director “Aponi” John Bernard Richardson (USA)
16) Best Socially Relevant Film “Filemon Mamon” Dir: Will Fredo Producer: Madonna Sanchez (Philippines)
17) Best Documentary “Beyond the Block” Dir: Ricky Carranza (Findland)
18) Best Feature USA “ Star Crossed Lovers” Dir: Francesco Nuzzi Prod: John Hedlund (USA)
19) Best Feature Global “Gemini” Dir: Ato Bautista (Philippines)
20) Special Award Independent Achievement “Licentious” Brian Pollock (USA)

International Film Festival Manhattan Award Winners 2015

Honorable Mention:
1) "Tunnel" Dir: CARLOS MORALES a.k.a. CARLIN CRAIG M. WOODRUFF, Jr.
2) "Unseen Tears" Orpheus John (USA)
3) "Julie" Dir: Clanch Dayve Belleza (Philippines)
4) "Wackademia" Dir: Roger Anthony / Kristina Harris (USA)
5) "The Last Train" Dir: Fernando Cuestas (USA)
Acting:
7) Adam LaVorgna "Stealing Chanel"
Most Popular IFFM Promo
8) Historic Jeddah Dir: Jameelah Rose del Prado Lineses (Saudi Arabia)
----------------------
Honorees:
Outstanding Achievement in the Arts for Dance Performance - Ms Christine Sienicki (USA)
Outstanding Achievement in the Multicultural Arts in Acting, Filmmaking and Immigrant Advocacy - Mr Tirlok Malik (USA)
Special Award
Mount Hope Project Award Achievement in Filmmaking & Social Advocacy "Foster Dog" Dir: Lisa Alonso Vear (USA)
-------
Best Student Film "Yolanda" Dir: Krizia May Villanueva, Jennelyn Castillejo (Philippines)
IFFM Most Popular Film "Sex Blood & Fairy Tales" Dir: Yelena Sabel (USA)
Best Music Video "I am Gone" Dir: Andie Naar (USA)
Best Cinematography "Bones Garage - Birthmarks" Dir: Shai Cohen (Israel)
Best Actor Short Albert Chan Paran "Julie" (Philippines)
Best Director Short "Last Breath" Dir: Jake Ramos (USA)
Best Short Global "German Shepherd" Dir: Nils Bergendal (Sweden)
Best Short USA "Fuerza the Movie" Dir: Ralph Henriquez (USA)
Best Documentary "Right Footed" Dir: Nick Spark (USA)
Best Indie Producer Feature "Sex Blood & Fairy Tales" Dir: Yelena Sabel (USA)
Best Ensemble Cast Feature Joem Bascon, Lovi Poe, Isaballe Daza, Jake Cuenca and Gloria Diaz
"Lihis" Director: Joel Lamangan Best Director Global (Philippines)
"Asintado" Dir: Louie Ignacio (Philippines)
Best Director USA "Stealing Chanel" Dir: Roberto Mitrotti (USA)
Best Actress USA Lydia Hearst "Stealing Chanel" Dir: Roberto Mitrotti (USA)
Best Actress Global Aiko Melendez "Asintado" Dir: Louie Ignacio (Philippines)
Best Actor Jeffrey Epy Quizon "Unlucky Plaza" Dir: Ken Kwek (Singapore)
Best Screenplay "Water & Power" Screenplay by: Richard Montoya (USA)
Best Feature Film USA "On Golden Years" Dir: Tirlok Malik (USA)
Best Feature Film Global "Sundalong Kanin" Director: Janice O'Hara Producer: Sheila Bugia - Ambray (Philippines)

List of Awardees 2014

Honorable Mention:
1) "$2 Pesos" Dir: A Cristina Martinez Perez (Canada)
2) "The Blue Puppeteer" Dir: Vikneshwaran Silva (Singapore)
3) Lasca "Tocando el Sol" (Touching the Sun) Dir: Vadim Lasca (Venezuela)
4) "Module Overseer" Dir: Fernando Cuestas (USA)
5) "A Special Kind of Magic" Dir: Rodney Reyes / Rebecca Jean Cortes (USA)
6) "You are What You Eat" Dir: Fabian Perez (USA)
7) "Diana" Dir: Daryl Denner (USA)
8) "Who I Am" Dir: Dawn Young (USA)

Lifetime Achievement Award Comptroller of the Lincoln Center Film Society Domingo Hornilla jr
Outstanding Achievement in Filmmaking & Acting Frances Lozada
Special Award
Mount Hope Project Award Achievement in Filmmaking & Social Advocacy "Fred Ho's Last Year" (USA) Dir: Steven de Castro
Best Cinematography "Melancholic Park" Dir: Kai Waker (Russian Federation)
Best Make Up & Body Design / Special FX "Kaikou" Yoko Matsumoto (Japan)
Best Music Video "One Light" Dir: Terri Barbagallo and Lauren Watson (USA)
Best Ensemble Short "TNT" Dir: Roberto Reyes Ang (Philippines/USA)
Best Actor Short "Traffic Light" (Semaporo) Mark Justine Aguillon (Philippines)
Best Director Short "Unlocked" Dir: Gerard Mendez (USA)
Best Student Film "Two and a Quarter Minutes" Dir: Josh Ovalle (USA)
Best Short Global "A Traves del Espejo" (Through the Breaking Glass) Dir:Ivan Mena-Tinoco (Spain)
Best Short USA "Lucky Day" Dir: Brian Pollock (USA)
Best Indie Producer Short "Astray" Dir: Nerissa Picadizo (Philippines)
Most Popular Film at IFFM "NYC Rooftop Story" Dir: Ricardo Catalan Jr (Philippines/USA)
Best Documentary "Mississipi I Am" Dir: Katherine Linton, Harriet Hirshorn Prod: Lance Bass (USA)
Best Indie Producer Feature "NYC Rooftop Story" Dir: Ricardo Catalan Jr (Philippines/USA)
Best Ensemble Cast Feature "Encontrados en NYC" (Met in NYC) Dir: Dani Zarandieta (Spain/USA)
Best Director Global "Kaikou" (The Encounter) Dir: Jacky Woo (Japan)
Best Director Global "Mulat" Director: Diane Ventura (Philippines)
Best Actress "In Nomine Matris" (In the Name of the Mother) Liza Dino (Philippines)
Best Actor "Mulat" Jake Cuenca (Philippines)
Best Feature Film "In Nomine Matris" (In the Name of the Mother) Dir: Will Fredo (Philippines)

List of Awards 2013

Honorable Mention Short Films
"Different" Claire McCarthy
"The Morning After" Dir: Daryl Denner
"Sins" Dir: Ev Wolff / Prod: Crystal Stevens
"Mr Real 2 Reel" Dir: Micaal Stevens
"Mga Liham Mula sa Alaska" (Letters from Alaska) Dir: Roberto Reyes Ang
Best Student Film "Will You Marry Me" Dir: Jameelah Rose del Prado Lineses
Best Music Video "20/20" (Pupil/Ely Buendia) Dir: Jason Tan / Prod Diane Ventura
Best Cinematography "Subway Memories" DP: Josephus Tudtud
Best Indie Producer "Save the Putnam Nature Trail" Prod: Will Sanchez / Vanessa Corwin
Best Ensemble Cast Short Cast of "Defective" Dir: Gerard Mendez
Best Ensemble Cast Feature Cast of "Lilet Never Happened" Dir: Jacco Groen
Best Actor Roni Mazumdar "The Word Trader"
Best Actress Sean Young "Send No Flowers"
Best Director Short Sean Lynch "Game Night"
Best Director US Feature Fred Carpenter "Send No Flowers"
Best Director Global Feature Jacco Groen "Lilet Never Happened"
Best Short Film "Not Fade Away" Dir: Rodney Reyes / Prod: Steven Williams
Best Feature Film "Stand Off" Dir: Chris Notarile / Prod Ralph Henriquez
Best Documentary "Lost Years" Dir: Kenda Gee
Best of the Best of IFFM 2013 "Lost Years" Dir: Kenda Gee / Tom Radford
IFFM Most Popular Film Award "Barya" (Coins) Director: Emir Khan Bautista
Mount Hope Project Ceremony / IFFM 2013 Awards Ceremony
Mount Hope Project Award Achievement in Filmmaking and Social Advocacy "Lost Years" Dir: Kenda Gee / Tom Radford
Mount Hope Project Award Achievement in Filmmaking and Social Advocacy "Lilet Never Happened Dir: Jacco Groen